Problem muru na Ogrodowej

3 min czytania

Niedawno pisaliśmy o rewitalizacji przykościelnych budynków parafii św. Jana Chrzciciela i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Biskupcu.
Napisał do nas mieszkaniec Biskupca, a zarazem zarządca budynku wielorodzinnego przy ul. Ogrodowej 10, Pan Kamil Rozberg, zaniepokojony stanem muru, jaki znajduje się przy ul. Ogrodowej. Poniżej wiadomość od naszego czytelnika.

[quote_regular name=”Kamil Rozberg” icon_quote=”yes”]Rozumiem potrzeby inwestycyjne Kościoła i wiem, że mieszkańcy na pewno długo wyczekiwali na ten moment. Odnowiona elewacja kościoła oraz remont zabudowań przykościelnych z pewnością pozytywnie wpłynie na estetykę tego miejsca. Przygotowanie projektu oraz jego realizacja to duże wyzwanie dla osób zarządzających nieruchomością Kościoła, tym bardziej, że jest to obiekt zabytkowy, wpisany do rejestru zabytków (nr rej.: 122 (B/12) z 13.09.1949 r.). W rejestrze zabytków znajduje się również otoczenie kościoła oraz całe centrum Miasta, jako założenie urbanistyczne (nr rej.: 469 (B/75) z 14.12.1957 r.). W obszarze tym znajduje się również mur przy ul. Ogrodowej. Mur przy ul. Ogrodowej jak potwierdzili pracownicy Urzędu Miejskiego w Biskupcu położony jest na terenie należącym do parafii. Przedmiotowa budowla jest w złym stanie technicznym co obrazują załączone zdjęcia. Z jednej strony mur jest podparty, ale obawiam się, że nie jest to wystarczające zabezpieczenie. Swoich obaw nie kryją również mieszkańcy budynku przy ul. Ogrodowej 10, którzy na co dzień widzą mur ze swoich okien. Mur posiada liczne pęknięcia i wydaje się, że z roku na rok osuwa się w stronę działki kościoła. Mieszkańcy boją się parkować przy nim swoje samochody. Ruch pojazdów, jaki odbywa się po ul. Ogrodowej, poprzez drgania może tylko powodować jeszcze większe spękania. Moim zdaniem inwestycja jaka ma teraz miejsce przy Kościele powinna również obejmować mur przy ul. Ogrodowej i zarówno ja jak i mieszkańcy budynku nr 10 bardzo byśmy tego chcieli. Rozumiem, że wydatki związane z inwestycją są bardzo duże, ale należy pamiętać, że, aby uzyskać pozytywny efekt wizualny nie wystarczy poprawić jedynie stanu technicznego budynku Kościoła oraz zabudowań sąsiednich. Niezbędne jest też zadbanie o ich otoczenie, w tym właśnie mur i to co zasłania. Pamiętać należy również o tym, że najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi i mienia, a stan techniczny muru w mojej ocenie zagraża nie tylko pojazdom stojącym obok, ale również ludziom spacerującym po ul. Ogrodowej, gdyż bezpośrednio przylega do drogi.[/quote_regular]

Może Ci się spodobać

1 Komentarz

Dodaj swój
 1. 1
  Wojtek

  Moim skromnym zdaniem tego muru ze względu na historyczną i zabytkową wartość nie powinno się burzyć.
  Zburzyć się powinno tą okropną salkę katechetyczną.

  • 2
   Jarek

   Z tego co wiemy, takie plany wchodzą w grę – jednak ciężko przewidzieć kiedy miałoby do tego dojść. Z pewnością salka zostanie wyburzona, ale będzie to również wymagało prac nad zabezpieczeniem chwiejnego muru. W końcu jest ona do niego „przyklejona”.

+ Zostaw Komentarz