Ocena 2016 oczami burmistrza Biskupca

Jeszcze tydzień i pożegnamy rok 2016. Wcześniej spotykamy się w gronie rodziny i znajomych, żeby wspólnie przeżywać Święta Bożego Narodzenia.
Będzie okazja do wspomnień, refleksji i podsumowań. O ocenę kończącego się roku poprosiliśmy burmistrza Biskupca Kamila Kozłowskiego.

W jakim nastroju kończy Pan rok 2016? Czy udało się zrobić wszystko, co pojawiło się w planach na 12 ostatnich miesięcy?

To był przede wszystkim rok oszczędności budżetowych i przygotowań do inwestycji, które w kolejnych latach znacząco poprawią jakość życia mieszkańców gminy. Ale nie brakowało działań, których efekty można odczuć już dziś. Dzięki powierzeniu naszej spółce zadań związanych z gospodarką odpadami, uniknęliśmy podwyżek opłat za wywóz nieczystości. Wykorzystaliśmy większość okazji do wspierania naszych działań środkami pozabudżetowymi. Tak, jestem zadowolony z efektów pracy i cieszę się, że mogą z nich skorzystać mieszkańcy. Wiele spraw, którymi znajmowaliśmy się wspólnie z radnymi, będzie miało swój finał w najbliższej przyszłości. Wkrótce mieszkańcy dostrzegą kolejne zmiany w całej gminie.

Co konkretnie ma Pan na myśli?

Nowe nawierzchnie dróg w Rudziskach, Stanclewie, Najdymowie i Botowie. Wyremontowaną drogę, będącą przedłużeniem ulicy Ostre Koło, która wyprowadzi część ruchu samochodów z centrum Biskupca, przez co z pewnością będzie bezpieczniej. Kompletnie przebudowaną i oświetloną ulicę Harcerską, na co od lat czekali mieszkańcy tamtejszego osiedla.Ponad milion złotych przeznaczyliśmy na wodociągi gminne, wywierciliśmy ponad 30 studni głębinowych. Brakuje dosłownie kilku, by w naszej gminie problem dostępu do własnej wody przeszedł do historii. Jako jedna z nielicznych gmin budujemy mieszkania socjalne, w tym roku klucze do lokali w Borkach Wielkich dostało 16 rodzin. W kolejnych dwóch latach zbudujemy domy w Czerwonce i Biskupcu. Wspieraliśmy działalność organizacji pozarządowych, klubów sportowych, aktywność dzieci i młodzieży. Właśnie kończymy remont Domu Dziennego Pobytu. Staramy się wsłuchiwać w potrzeby mieszkańców i sukcesywnie je zaspokajać.

Wspomniał Pan o przygotowaniach do kolejnych inwestycji. Czy możemy uchylić mieszkańcom rąbka tajemnicy?

Kończymy prace nad przyszłorocznym budżetem. Będzie w nim więcej pieniędzy na budowy i remonty ulic oraz infrastruktury gminnej. Dzięki środkom z sieci Cittaslow zamieszamy wyremontować budynek Centrum Kultury, Turystyki i Sportu, w którym pojawi się m.in nowa sala widowiskowo – kinowa i nowoczesny sprzęt do projekcji filmów. Nowego blasku nabierze plaża nad jeziorem Kraks, która stanie się ośrodkiem rekreacji. Jesteśmy na etapie przejmowania od PKP budynku dworca, chcemy go wyremontować i przekazać do wykorzystywania organizacjom społecznym. Już wkrótce mieszkańcy dostrzegą zmiany na ulicach Ogrodowej, Bogusławskiego, Żeromskiego, odnowiony skwer zieleni na Placu Bramsche i rondzie Placu Wolności. W planach jest uporządkowanie skweru przy fontannie Złotej Rybki oraz rewitalizacja budynku Urzędu Miejskiego. Ruszamy z budową hali widowiskowo – sportowej. Będą pieniądze na drugi etap przebudowy drogi w Najdymowie, nową nawierzchnię w Zabrodziu. Złożymy wnioski o dofinansowanie remontów dróg Węgój – Łabuchy, Nasy – Rukławki, odcinka w Stryjewie. Rok 2017 będzie wyraźnym krokiem rozwoju całej gminy.

Poznaliśmy nazwę nowego inwestora, który kończy procedury związane z pozwoleniami na działalność. Jakie korzyści będziemy mieć z obecności w mieście firmy Egger?

To firma istniejąca w kilkunastu państwach Europy, o ugruntowanej pozycji na rynku. Austriacy chcą zbudować w strefie ekonomicznej fabrykę, w której przy produkcji płyt drewnianych docelowo ma pracować około tysiąca osób. To będzie jedna z większych inwestycji w Polsce, pobudzająca do działania także nasz lokalny biznes. Miasta, w których rozpoczęto podobną działalność prężnie rozwijają się. Jestem przekonany, że skorzystamy na obecności Eggera w Biskupcu. Po zakończeniu wszystkich procedur przedstawiciele firmy zamierzają zaprezentować się naszym mieszkańcom i opowiedzieć o planowanej fabryce oraz swojej działalności.

Jesienią pierwsi uczniowie z naszej gminy otrzymali stypendia Burmistrza, dzięki którym rozwijać talenty artystyczne. Będą kolejne?

Podczas gali przy okazji Dnia Edukacji Narodowej, spośród uczniów zgłoszonych przez dyrektorów szkół, jury wybrało troje najlepszych. Od stycznia przez rok będą otrzymywać comiesięczne stypendia. Na początku przyszłego roku przyznamy stypendia naukowe i sportowe. Chcemy wspierać naszą młodzież. To inwestycja w talenty i ponadprzeciętne umiejętności młodych mieszkańców gminy Biskupiec. Mam nadzieje, że także powód do zdrowej rywalizacji o miano najlepszych. Gala Talentów pokazała, że w naszych szkołach jest wielu uzdolnionych uczniów. Obowiązkiem władz jest wspieranie ich rozwoju, dostrzegani i nagrodzanie wyjątkowych osiągnięć.

Czy mieszkańcy mogą liczyć na nową ofertę wydarzeń kulturalnych i sportowych?

Wyremontowane pomieszczenia Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu dadzą możliwości nowych działań, powstanie m.in profesjonalna sala widowiskowo – kinowa. Ale nie czekamy na remont z założonymi rękami. Plan z imprez kulturalno – rozrywkowych na przyszły rok już prawie gotowy, z wieloma nowymi propozycjami i atrakcjami. Będziemy wychodzić naprzeciw. oczekiwaniom mieszkańców, współpracować z innymi ośrodkami kulturalnymi w województwie, częściej zapraszać do Biskupca popularnych artystów, teatry, kabarety. Nie zabraknie także muzyki rozrywkowej. Chcemy wykorzystywać modę na zdrowy styl życia, rekreacje i sport. Na nowe formy działania Centrum Kultury, Turystyki i Sportu mogą też liczyć mieszkańcy sołectw.

Co chciałby Pan znaleźć w worku prezentów, który za kilka dni przyniesie do Biskupca Święty Mikołaj?

Niech Mikołaj obdarzy wszystkich mieszkańców zdrowiem, przyniesie spokój i radość. Niech odsunie troski, spełni przynajmniej część naszych marzeń. Bądźmy wspólnotą, która szanuje siebie wzajemnie, umie rozmawiać w każdych okolicznościach i wspiera. Życzę wszystkim mieszkańcom gminy Biskupiec oraz naszym gościom, którzy będą spędzać z nami te wyjątkowe dni spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w nowym roku 2017. Powitajmy go szampańską zabawą i nadzieją na czekających nas 365 wspaniałych dni. Do Siego Roku!

Źródło: Biuletyn Informacyjny Biskupiec 

You may also like

0 comments

Sign In

Reset Your Password