Nerwowa końcówka – Wielka inwestycja coraz bliżej Biskupca.

3 min czytania

Jeszcze wczoraj wydawało się, że wielka szansa na setki miejsc pracy zostanie zaprzepaszczona. Dziś wiemy, że decyzja Ministerstwa uległa zmianie – jesteśmy blisko potężnej inwestycji!
Inwestycja miała być ulokowana w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Austriacki koncern EGGER planuje budowę pod Biskupcem nowej fabryki płyt wiórowych. Wartość inwestycji to 770 mln zł, a może ona dać ponad 1 tys. miejsc pracy.

To m.in. dlatego trzeba było powiększyć Strefę o 351 hektarów. Na fabrykę firmy EGGER przypada 88 hektarów.

Żeby strefę powiększyć potrzebne jest rozporządzenie rady ministrów i podpis premier Beaty Szydło.

Tutaj powstał jednak problem, bo wiceminister Tadeusz Kościński, odpowiadający za strefy ekonomiczne podważył sens poszerzenia granic strefy powołując się m.in. na brak rekomendacji zespołu ds. inwestycji.

Głównymi powodami miało być negatywnie oddziaływanie zakładu na środowisko naturalne i fakt, że byłby konkurencją dla polskich firm.

Ministerstwo rozwoju potwierdziło nam, że plany Austriaków nie cieszą się uznaniem polskiego rządu. – Projekt Grupy EGGER był oceniany przez Zespół ds. Inwestycji o Istotnym Znaczeniu dla Gospodarki Polskiej na lata 2011-2020 i w obu przypadkach nie uzyskał rekomendacji wsparcia – poinformował niedawno „Wyborczą Olsztyn” departament komunikacji w tym resorcie.

Informacje medialne na temat blokowania inwestycji zaniepokoiły samorządowców, ale także lokalnych polityków PiS. Zastopowanie inwestycji oznaczałoby nie tylko utratę potencjalnych miejsc pracy ale i wiarygodności przez PiS. Politycy tej partii od dawna głoszą bowiem hasła potrzeby ponownej industrializacji regionu. Mogłoby to być zupełnie niezrozumiane przez lokalną społeczność, a w konsekwencji przez wyborców.

Nieoficjalne rozmowy z politykami, także tymi związanymi z rządem, potwierdzały też, że powstanie zakładu na Warmii i Mazurach mogło niektórym się nie podobać. Wystarczy przypomnieć, że wicepremier Mateusz Morawiecki w piątek był w Suwałkach na wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę podobnej fabryki w tamtejszej strefie ekonomicznej. Tyle że tam inwestorem jest znana polska firma meblarska Forte.

Teraz, po „małej burzy medialnej”, wygląda na to, że sytuacja się zmieniła. Pod koniec tygodnia komitet Stały Rady Ministrów pozytywnie i bez żadnych poprawek zarekomendował projekt rozszerzenia W-MSSE. Oznacza to, inwestycja bardzo się przybliża. – Ciężar spadł mi z serca. To olbrzymi sukces regionu – mówi Grzegorz Smoliński, prezes Strefy.

Teraz projekt rozporządzenia o poszerzeniu strefy przejrzą jeszcze prawnicy i będzie on czekał na podpis premiera.

źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn

15317856_1281582118572508_5136103117318155877_n

Może Ci się spodobać

+ Brak komentarzy

Dodaj swój