Biskupiecki kościół z szansą na inwestycje

2 min czytania

Budynek kościoła pw. J. Chrzciciela to z całą pewnością jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów architektury w Biskupcu. Cieszy więc fakt, że proboszcz parafii ks. W. Badura zainicjował kolejną ciekawą inwestycję.

Po gruntownym remoncie wewnątrz kościoła przyszedł czas na zmiany w najbliższym jego otoczeniu. Plany te są ambitne, gdyż złożony wniosek o dofinansowanie wynosi aż 3,2 mln zł. Co zakładają plany? Główny cel to odrestaurowanie elewacji kościoła, która w wielu swych miejscach pamięta lepsze czasy. Kolejnym punktem renowacji będą schody frontowe. Obecne mają niemal sto lat. Przy tej okazji zainstalowane zostaną udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Idąc dalej, rewitalizacji poddane zostanie zabytkowe ogrodzenie kościoła, które od strony ul. Wawelskiej przegrywa walkę z czasem. Niezwykle ciekawie przedstawia się również idea ratowania budynku kościelnego przy salce katechetycznej. Ten wiekowy budynek miałby zostać zaadoptowany jako parafialna izba pamięci / lokalne muzeum. Istotnym założeniem pomieszczeń miałoby być ich multimedialność. Na zainstalowanych tam ekranach odwiedzający byliby w stanie zobaczyć widok na żywo, ze szczytu wieży kościelnej. To miły gest dla tych którzy nie są w stanie wspiąć się na samą górę.

fot. J. Nowakowski

Wszystko zapowiada się całkiem ciekawie, ale jak każdy wniosek, tak i ten byłby częściowym dofinansowaniem inwestycji. Oznacza, to że parafia dołożyć musi wkład własny. Wszystkich zainteresowanych wsparciem pomysłu zapraszam do uczestnictwa w niedzielnych „mszach inwestycyjnych”.

Może Ci się spodobać

1 Komentarz

Dodaj swój

+ Zostaw Komentarz