Noc Muzeów z akcentem z Biskupca

2 min czytania

Noc Muzeów to okazja do odkrywania wiedzy, której nie zdobylibyśmy siedząc w domu. Jeden z mieszkańców Biskupca jest tego najlepszym dowodem.
Kilka lat temu doszła mnie wieść, iż w Biskupieckiej jednostce straży pożarnej stoi ponad stuletni wóz pożarniczy. Intrygująca wiadomość, gdyż już jakiś czas temu czytałem o tym, jak w 1945r. ludzie którzy tu przybyli zastali te budynki niemal całkowicie wyposażone w niezbędny do gaszenia sprzęt. Nie miałem pojęcia, czy ten o którym mowa powyżej służył gaszeniu Biskupieckich kamienic w trakcie dwóch nalotów w okresie 1939-1945, ale wyobraźnia robiła swoje. Niestety nadmiar obowiązków sprawił, że wizytację rekwizytu przełożyłem na później. I tak minęło kilka lat, aż do chwili gdy na maila otrzymałem te zdjęcia.

Jak przeczytacie w opisie, sikawka okazuje się o wiele starsza i nie służyła w Biskupcu przed 1945r. ale i tak najważniejsze, że przetrwała do dziś, a w swej historii ugasiła setki pożarów. Oby więcej takich przedmiotów w naszych lokalnych muzeach!

Może Ci się spodobać

+ Brak komentarzy

Dodaj swój